Paperblanks Journal Van Gogh's Irises Midi Hardcover Lined
Paperblanks Journal Van Gogh's Irises
Van Gogh's Irises
Vincent van Gogh was one of the great Post-Impressionist painters. After admitting himself to the Saint-Paul Asylum following a severe mental health crisis, he recuperated by painting the asylum's garden. We are honoured to partner with Getty to bring Van Gogh's stirring Irises study to our collection.
Specifications
- Size (L x W x H): 18 x 12 x 1.8cm
- Format: Lined
- Page Count: 144 Pages
- Closure: Elastic Band
- Paper: 120GSM
- Cover & Binding: Hardcover Smyth Sewn
- Other: Memento Pouch and 1 ribbon marker
Features
- 100% recycled binder boards
- Decorative printed cover paper
- FSC-certified text paper
- Threaded stitching and glue, as needed
- Acid-free sustainable forest paper
#Paperblanks #School #Office #Pen
(9781439782040)
| SKU | 9781439782040 |
| Model # | 9781439782040 |
| Barcode # | 9781439782040 |
| Brand | Paperblanks |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.225m |
| Assembled Length | 0.180m |
| Assembled Height | 0.020m |
| Assembled Width | 0.120m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997