Paperblanks Journal Turquoise Chronicles Mini Softcover Flexi Lined
Paperblanks Journal Turquoise Chronicles
Turquoise Chronicles
This cover is based on the binding for a book titled Chroniques, published by Salel Binder in Paris in 1514. The exuberance of the design reflects the splendour of the Renaissance approach to decoration. In this green-blue cover you may see the intricacies of your own stories.
Specifications
- Size (L x W x H): 14 x 9.5 x 1.2cm
- Format: Lined
- Page Count: 208 Pages
- Closure: No Closure
- Paper: 80GSM
- Cover & Binding: Softcover Smyth Sewn
- Other: Back Cover Pouch and 1 ribbon marker
Features
- Cloth headbands
- Flexible cover and spine
- Decorative printed cover paper
- FSC-certified text paper
- Threaded stitching and glue, as needed
- Acid-free sustainable forest paper
#Paperblanks #School #Office #Pen
(9781439782286)
| SKU | 9781439782286 |
| Model # | 9781439782286 |
| Barcode # | 9781439782286 |
| Brand | Paperblanks |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.225m |
| Assembled Length | 0.140m |
| Assembled Height | 0.020m |
| Assembled Width | 0.095m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997