Paperblanks Journal Pear Garden Midi Hardcover Lined
Paperblanks Journal Pear Garden
Peking Opera Embroidery
During the Tang Dynasty (618-907), the Emperor Taizong founded an opera school called Liyuan (Pear Garden). Chinese opera reached its pinnacle under the Qing court (1644-1911), giving birth to what is known as Peking Opera. Reproduced here is a piece of beautifully embroidered opera skirt from that era.
Specifications
- Size (L x W x H): 18 x 12.5 x 2cm
- Format: Lined
- Page Count: 144 Pages
- Closure: Wrap
- Paper: 120GSM
- Cover & Binding: Hardcover Smyth Sewn
- Other: Memento Pouch and 1 ribbon marker
Features
- 100% recycled binder boards
- Decorative printed cover paper
- FSC-certified text paper
- Threaded stitching and glue, as needed
- Acid-free sustainable forest paper
#Paperblanks #School #Office #Pen
(9781439781340)
| SKU | 9781439781340 |
| Model # | 9781439781340 |
| Barcode # | 9781439781340 |
| Brand | Paperblanks |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.025m |
| Shipping Length | 0.225m |
| Assembled Length | 0.180m |
| Assembled Height | 0.019m |
| Assembled Width | 0.125m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997