Paperblanks Journal Natsu Ultra Hardcover Lined
Paperblanks Journal Natsu
Rinpa Florals
Rinpa is a leading historical school of Japanese painting, established in 17th-century Kyoto, whose artists were known for working in a range of formats. This Natsu design shows a section of a paper screen with various types of blooms often believed to follow the ancient Japanese language of flowers.
Specifications
- Size (L x W x H): 23 x 18 x 2cm
- Format: Lined
- Page Count: 144 Pages
- Closure: Wrap
- Paper: 120GSM
- Cover & Binding: Hardcover Smyth Sewn
- Other: Memento Pouch and 1 ribbon marker
Features
- 100% recycled binder boards
- Decorative printed cover paper
- FSC-certified text paper
- Threaded stitching and glue, as needed
- Acid-free sustainable forest paper
#Paperblanks #School #Office #Pen
(9781439796078)
| SKU | 9781439796078 |
| Model # | 9781439796078 |
| Barcode # | 9781439796078 |
| Brand | Paperblanks |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.215m |
| Shipping Height | 0.025m |
| Shipping Length | 0.280m |
| Assembled Length | 0.230m |
| Assembled Height | 0.019m |
| Assembled Width | 0.180m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997