Paperblanks Journal Fire Flowers Ultra Hardcover Lined
Paperblanks Journal Fire Flowers
Fire Flowers
Brilliant fireworks are conjured up by this magnificent binding that originally covered La Declamation Theatrale (1766), a didactic poem by the prolific Claude J. Dorat. Though Dorat's legacy is not that of a major master, one cannot help but admire his incandescent desire to create.
Specifications
- Size (L x W x H): 23 x 17.5 x 1.3cm
- Format: Lined
- Page Count: 144 Pages
- Closure: Elastic Band
- Paper: 120GSM
- Cover & Binding: Hardcover Smyth Sewn
- Other: Memento Pouch and 1 ribbon marker
Features
- 100% recycled binder boards
- Decorative printed cover paper
- FSC-certified text paper
- Threaded stitching and glue, as needed
- Acid-free sustainable forest paper
#Paperblanks #School #Office #Pen
(9781439754092)
| SKU | 9781439754092 |
| Model # | 9781439754092 |
| Barcode # | 9781439754092 |
| Brand | Paperblanks |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.215m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.280m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.230m |
| Assembled Height | 0.020m |
| Assembled Width | 0.175m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997