Leaf & Bean Electric Kettle 600mL Matte Black, isAlbi DLE0138
Leaf & Bean Electric Kettle
Elevate your kitchen’s aesthetic with the Leaf & Bean Electric Kettle in matte black. Designed to blend minimalist style with dependable functionality, it's both a statement piece and a practical appliance.
Electric kettles are essential for the modern home. With a 600mL capacity, it's the perfect size to prepare a hot cuppa for you and your companion! Enrich your kitchen with this stylish Electric Kettle from Leaf & Bean.
Features
- Sleek matte black finish and modern silhouette make it compatible with both contemporary and classic interiors
- Features a 360-degree swivel base so the kettle can be placed anywhere and picked up easily
- Automatic switch off
- Water level indicator
- 700mL capacity gives you enough hot water for 2-3 cups without needing a full-size kettle
Specifications
- Colour: Matte Black
- Size: 20.5 x 16.3 x 24.8cm
- Capacity: 600mL
- Material: Stainless Steel 304
- 220-240V 50/60Hz 1850-2200W
#Kitchen #Dessert #Snack #Gift #Eat #Cooking #Home Decor
(9345869281360)
| SKU | 9345869281360 |
| Model # | DLE0138 |
| Barcode # | 9345869281360 |
| Brand | Leaf & Bean |
| Assembled Length | 0.010m |
| Assembled Height | 0.020m |
| Assembled Width | 0.010m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997