Korjo USB A+C & Power Adaptor for UK (USB AC UK)
USB A+C & Power Adaptor for UK
The Korjo USB A+C Adaptor - UK is for use with Australian / NZ appliances PLUS USB-A and USB-C charged devices in UK and countries using the UK style socket (eg Hong Kong, Singpore, Malaysia).
- It converts 1 x UK socket into 1 x Aus/NZ socket PLUS 1 x USB-A socket PLUS 1 x USB-C socket.
- Accepts 2 and 3 pin Australian / NZ appliances
- Accepts 2 x USB devices (1 x USB-A and 1 x USB-C)
Features
- Colour coded trim name on the adaptor (blue = UK) for easy recognition in your bag or drawer
- Colour coded trim on the packaging for easy recognition in store
- Earthed for your safety
- Electrical socket rated to 10A
- 1 x USB-A socket and 1 x USB-C socket, total 2.4A
- Rapid charge USB sockets
- Surge suppression to USB sockets
- Smallest, smartest and safest adaptors in the Australian market
- Approved by: Australian Electrical Authorities
Can be used in:
- UK e.g. England, Scotland, Wales, Ireland, Northern Ireland
- Asia e.g. Hong Kong, Malaysia, Singapore
- Middle East e.g. Kuwait, Libya
- Africa e.g. Kenya, Uganda
- And others
#Korjo #travel #gift #accessories #mobile #cable #adaptor
(9312794991039)
| SKU | 9312794991039 |
| Model # | USB AC UK |
| Barcode # | 9312794991039 |
| Brand | Korjo |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.235m |
| Shipping Length | 0.290m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.100m |
| Assembled Height | 0.159m |
| Assembled Width | 0.070m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997