Korjo USB A+C & Power Adaptor for Japan (USB AC JA)
USB A+C & Power Adaptor for Japan
The Korjo USB A+C Adaptor - Japan is for use with Australian / NZ appliances PLUS USB-A and USB-C charged devices in Japan and countries using the Japanese style socket (eg Mexico, USA, Canada and more).
- It converts 1 x Japan socket into 1 x Aus/NZ socket PLUS 1 x USB-A socket PLUS 1 x USB-C socket.
- Accepts 2 pin* Australian / NZ appliances only
- Accepts 2 x USB devices (1 x USB-A and 1 x USB-C)
Features
- Colour coded trim name on the adaptor (black = Japan) for easy recognition in your bag or drawer
- Colour coded trim on the packaging for easy recognition in store
- Earthed for your safety
- Electrical socket rated to 10A
- 1 x USB-A socket and 1 x USB-C socket, total 2.4A
- Rapid charge USB sockets
- Surge suppression to USB sockets
- Smallest, smartest and safest adaptors in the Australian market
- Approved by: Australian Electrical Authorities
Can be used in:
- Japan
- USA
- And more
Note: Adaptors do not convert voltage
Japan is a 110V country - check that your devices are compatible with 110V, or you may need a converter or transformer.
*IMPORTANT: This adaptor only accepts 2 pin Australian / NZ appliances.
Australian Electrical Standards do not allow the manufacturing of an adaptor that converts a 3 pin earthed plug into a 2 pin, non-earthed plug. If you have 3 pin products, be aware that you will probably need to purchase another local adaptor at your destination.
#Korjo #travel #gift #accessories #mobile #cable #adaptor
(9312794991053)
| SKU | 9312794991053 |
| Model # | USB AC JA |
| Barcode # | 9312794991053 |
| Brand | Korjo |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.235m |
| Shipping Length | 0.290m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.100m |
| Assembled Height | 0.159m |
| Assembled Width | 0.070m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997