Korjo Adaptor Set
The Korjo Adaptor Set is for use with Australian / NZ appliances when travelling overseas. It contains the 3 most popular travel adaptor destination types: Europe, UK and USA. These 3 plugs all accept 2 and 3 pin Australian / NZ appliances.
Compatibility: Suitable for all countries using standard EU, USA and UK sockets
Korjo Adaptor Set Features
- Colour coded trim on the adaptors (yellow = Europe, red = USA, blue = UK) for easy recognition in your bag or drawer
- Colour coded trim on the packaging for easy recognition in store
- Earthed for your safety
- Rated to 10A
- Smallest, smartest and safest adaptors in the Australian market
- Approved by: Australian Electrical Authorities
Korjo Adaptor Set is used in
- Europe and places using the Europe adaptor eg Bali
- UK and places using UK adaptor eg Singapore, Hong Kong
- USA, Canada
- Some other countries
#Korjo #travel #gift #accessories #mobile #cable #adaptor
(9312794050507)
| SKU | 9312794050507 |
| Model # | KASET |
| Barcode # | 9312794050507 |
| Brand | Korjo |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.170m |
| Shipping Length | 0.230m |
| Assembled Length | 0.080m |
| Assembled Height | 0.159m |
| Assembled Width | 0.050m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997