Klik 10000mAh Qi Wireless Power Bank Charger USB-C PD 18W Black KPB10PDW
10000mAh Qi Wireless Power Bank Charger USB-C PD 18W Black KPB10PDW
Compatible with most smartphones and tablets including Apple, Samsung, LG, Sony, HTC, Motorola, Nokia, Microsoft, Huawei, Nexus, Xiaomi, Oppo, BlackBerry, Telstra & more.
Specifications
- Includes 30cm USB-A to USB-C charging cable
- Rechargeable more than 500 times
- Watt Hour Rating: 37Wh
- Micro USB Input: DC 5V 2A / 9V 2A / 12V 1.5A
- USB-C Input: DC 5V 3A / 9V 2A / 12V 1.5A
- USB-A Output 1 & 2: QC 3.0 DC 5V 3A / 9V 2A / 12V 1.5A
- USB-C Output: DC 5V 3A / 9V 2A / 12V 1.5A
- Wireless Output: 10W / 7.5W / 5W
- Total Output: 18W
Features
- Provides 360% extra battery for an average smartphone (an extra 24 hours of web surfing on an iPhone Xs or 20 hours on a Samsung Galaxy S10)
- Supports 10W wireless fast charging for compatible devices
- Supports 7.5W wireless fast charging for iPhone 8 or later
- 18W USB-C Power Delivery port can fast charge the iPhone 8 or later from 0 to 50% in 30 minutes
- Dual USB ports for simultaneous charging of two devices
- Four LED indicators to show remaining capacity
#Travel #Gift #Accessories
(9332902020550)
| SKU | 9332902020550 |
| Model # | KPB10PDW |
| Barcode # | 9332902020550 |
| Brand | Klik |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.235m |
| Shipping Length | 0.290m |
| Assembled Length | 0.110m |
| Assembled Height | 0.179m |
| Assembled Width | 0.030m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997