Hippo Bottle Insulated Tumbler 1L Navy, Sage & Cooper S910.10
Hippo Bottle Insulated Tumbler
The Hippo Bottle is your all-day beverage companion for every adventure. Quench your thirst with its 1L capacity, the Hippo Bottle is an overachiever in holding your beloved cold beverages.
The perfect vessel for extra-large smoothies, vast volumes of cold brews, and enormous mocktails. Designed thoughtfully to fit in most cup holders, it's your go to for long drives, cross country adventures, or just a day out in the city.
Thanks to its superior insulation and the fan favourite Straw Lid, you're not just enjoying your drinks; you're also part of the movement against single-use plastic straws. Make a statement with every sip choose the Hippo Bottle for a blend of size, style, and sustainability.
Specifications
- Capacity: 1L
- Material: 304 Stainless Steel
- Hand wash only
#Kitchen #Drink #Gift #Eat #Cooking #Home Decor #Bar
(900000910104)
| SKU | 900000910104 |
| Model # | S910.10 |
| Barcode # | 900000910104 |
| Brand | Sage & Cooper |
| Shipping Weight | 0.4900kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.270m |
| Assembled Length | 0.010m |
| Assembled Height | 0.020m |
| Assembled Width | 0.010m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997