Heathcote & Ivory Soap Flowers 96g - Lavender Fields FG5709
Heathcote & Ivory - Lavender Fields Soap Flowers 96g
A collection of artistically crafted Lavender scented bathing flowers designed to bring style and spa to bath time. Experience or give pure, bathing bliss with these scented bathing flowers.
Features
- Individual soap petals infused with a calming fragrance of lavender, a pinch of wild hops, violet, sandalwood and warming amber.
- Clear-topped box revealing the colourful, artistically crafted soap flower make a perfect flower box gift, sure to delight.
- Designed in England, featuring hand painted illustrations of lavender flowers design this makes a perfect gift.
- Cruelty free and vegan friendly.
Soap INGREDIENTS:
Sodium Laureth-6 Carboxylate, Polyvinyl Alcohol, Zea Mays (Corn) Starch, Glycerin, Dimethicone, Paraffinum Liquidum (Mineral Oil), Alcohol Denat., Parfum (Fragrance), Phenoxyethanol, Aqua (Water), BHT, Linalool, Alpha-Isomethyl Ionone, Hexyl Cinnamal, [may contain +/-: CI 17200 (D&C Red No.33), CI 19140 (FD&C Yellow No. 5), CI 42090 (FD&C Blue No. 1)]
#Health #Beauty #Wellness #Massage #Relax #Make-up #Cosmetics
(5015632051905)
| SKU | 5015632051905 |
| Model # | FG5709 |
| Barcode # | 5015632051905 |
| Brand | Heathcote & Ivory |
| Shipping Weight | 0.4900kg |
| Shipping Width | 0.030m |
| Shipping Height | 0.235m |
| Shipping Length | 0.290m |
| Shipping Cubic | 0.001000000m3 |
| Assembled Length | 0.135m |
| Assembled Height | 0.154m |
| Assembled Width | 0.050m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997