Flourish Organics Organic Hand & Body Lotion 500mL Lemongrass, Urban Rituelle FLHBLL
Urban Rituelle Flourish Organics Organic Hand & Body Lotion
Lemongrass, Lemon Myrtle, Grapefruit & Eucalyptus
Award-winning collection made with certified organic ingredients as well as botanical extracts & pure essential oils sourced straight from the garden.
Rejuvenate your skin with vitamin-rich organic ingredients, including aloe vera, wheat germ, and camellia tea oil, enhanced by a harmonious blend of essential oils. An intensive, vitamin rich hand & body lotion filled with certified organic ingredients of aloe vera, wheat germ oil & camellia tea oil to hydrate & revitalize, while organic papaya extract, shea butter & calendula repair, protect & soften skin. Rich in anti-oxidant vitamins A, E & C & naturally fragranced with pure essential oils, this luscious formulation is a delight for dry skin.
Fragrance Notes
Infused with a rejuvenating blend of essential oils, featuring the bright and zesty notes of lemongrass, lemon myrtle, and grapefruit, enhanced by the cool and crisp aroma of eucalyptus.
- Top: lemongrass and grapefruit
- Heart: lemon myrtle
- Base: eucalyptus
Features
- Natural and organic ingredients
- Proudly Australian made
- Intense hydration and nourishment
Tips
- Rub a generous amount of Hand and Body Lotion over entire body to leave skin silky smooth and delicately fragranced. For best results use daily after bath or shower.
- Rejuvenate your skin with vitamin-rich organic ingredients, including aloe vera, wheat germ, and camellia tea oil, enhanced by a harmonious blend of essential oils.
Home fragrance. Home decor. Gift idea.
(9330694001849)
| SKU | 9330694001849 |
| Model # | FLHBLL |
| Barcode # | 9330694001504 |
| Brand | Urban Rituelle |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Assembled Length | 0.010m |
| Assembled Height | 0.020m |
| Assembled Width | 0.010m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997