Excel Year 3 Advanced NAPLAN*-style Tests
The aim of this book is to help students achieve the highest achievement level, exceeding in each of the Year 3 NAPLAN tests.
Excel Year 3 Advanced NAPLAN*-style Tests includes:
- Advanced tests to help your child achieve the Exceeding proficiency in NAPLAN
- 4 Practice tests each for Numeracy, Conventions of Language, Reading and Writing
- Detailed answers with explanations for all questions
CHAPTERS
- Introduction
- Test 1: Conventions of Language Advanced-level, Reading Advanced-level, Writing Advanced-level, Numeracy Advanced-level
- Test 2: Conventions of Language Advanced-level, Reading Advanced-level, Writing Advanced-level, Numeracy Advanced-level
- Test 3: Conventions of Language Advanced-level, Reading Advanced-level, Writing Advanced-level, Numeracy Advanced-level
- Test 4: Conventions of Language Advanced-level, Reading Advanced-level, Writing Advanced-level, Numeracy Advanced-level
- Tips for Writing
- Answers
Specifications
- YEAR: Year 3
- Publication Edition Date: 11/2025
- Pages: 144
- Dimensions: 275 mm (h) x 201 mm (w)
- ISBN: 9781741257700
- TYPE: Assessment & Test Books
- Author(s): Stella Tarakson, Allyn Jones
- SUBJECT: NAPLAN
- Format: Paperback
*This is not an officially endorsed publication of the NAPLAN program and is produced by Pascal Press independently of Australian governments.
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781741257700)
| SKU | 9781741257700 |
| Model # | 9781741257700 |
| Barcode # | 9781741257700 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997