Excel Test Skills: Thinking Skills Tests Year 3
Excel Excel Test Skills
- Thinking Skills Tests Year 3 is designed to help students feel more confident in sitting Thinking Skills Tests, which are tests in the Year 3 NSW Opportunity Class Placement Test, and learn the skills to approach each type of question
The book contains: Eighteen thinking skills to practise Ten Thinking Skills sample tests Helpful hints on tackling Thinking Skills questions Answers to all questions, plus explanations that outline the thinking skills required
Details
- Level: Year 3 Publication/Reprint Year: 2023 Format: Paperback Dimensions: 280 mm (h) x 210 mm (w) Author(s): Sharon Dalgleish, Tanya Dalgleish & Hamish McLean
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781741257007)
| SKU | 9781741257007 |
| Model # | 9781741257007 |
| Barcode # | 9781741257007 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997