Excel Study Guide Year 9-10 Advanced Mathematics
Excel Study Guide Years 9-10: Advanced Mathematics
The Excel Advanced Mathematics Study Guide Years 9-10 is essential for all students who want to Excel at Maths. This comprehensive book both supports and challenges students by providing tools to explain important mathematical concepts and giving ample opportunity to practise at a variety of levels.
This study guide contains full coverage of:
- the Years 9, 10 and 10A Australian Curriculum Mathematics courses
- the Stages 5.1, 5.2 and 5.3 NSW BOSTES Mathematics courses
Details
- Level: Year 9-10
- Subject: Mathematics
- Publication Date: January 2014
- Author(s): John Compton & Allyn Jones
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781741252415)
| SKU | 9781741252415 |
| Model # | 9781741252415 |
| Barcode # | 9781741252415 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997