Excel Study Guide Year 10: Science
This book is specifically written for the Year 10 Australian Curriculum Science Course. The three topics (strands) covered are: Science as a Human Endeavour, Science Inquiry Skills and Science Understanding.
All the Science Understanding subtopics (substrands) are covered as follows in the chapters:
- evolution and genetics (Biological Sciences)
- atomic structure and chemical reactions (Chemical Sciences)
- big bang theory and global systems (Earth and Space Sciences)
- motion, force and energy (Physical Sciences)
Details
- Level: Year 10
- Subject: Science
- Publication Date: November 2011
- Author(s): Geoffrey Thickett & Jim Stamell
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781741253948)
| SKU | 9781741253948 |
| Model # | 9781741253948 |
| Barcode # | 9781741253948 |
| Brand | Excel |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997