Excel Study Guide Year 7: Mathematics
This Excel Mathematics Study Guide is essential for all students studying Year 7 Mathematics as a comprehensive guide to the topics covered at this level. It provides tools to explain important mathematical concepts and gives ample opportunity to practise at a variety of levels.
Excel Mathematics Study Guide Year 7 contains:
- Topics covered in Year 7 Mathematics courses in Australia
- Explanations of important concepts with examples and worked solutions
- Checklists at the end of each chapter with page references to explanations
- Plenty of exercises in the \ Practise sections at the end of each chapter; worked solutions and a marking system that provides feedback are provided
This book includes:
- Three levels of timed tests (straightforward, average difficulty and challenging) at the end of each chapter; worked solutions and a marking system that provides feedback are provided
- Three levels of timed Sample Exam Papers (straightforward, average difficulty and challenging) that cover the entire year's work and provide preparation for the final Year 7 examination; worked solutions are provided
- A comprehensive index
Details
- Level: Year 7
- Subject: Mathematics
- Publication Date: January 2014
- Author(s): John Compton, Allyn Jones & Peter Nicolas
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781741250060)
| SKU | 9781741250060 |
| Model # | 9781741250060 |
| Barcode # | 9781741250060 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997