Excel SmartStudy: Advanced Mathematics Year 10
Excel SmartStudy: Advanced Mathematics Year 10
Get the Results You Want, the Smart Way! This book outlines the six steps to test and exam success: Step 1: Study Notes
- Step 2: Skills Check
- Step 3: Intermediate Test
- Step 4: Advanced Test
- Step 5: Sample Exam Papers
- Step 6: Check Your Worked Solutions
CHAPTERS:
- Strand: Number and Algebra (Real Numbers, Functions and Other Graphs, Polynomials, Linear and Non-linear Relationships, Algebraic Techniques)
- Strand: Measurement and Geometry (Surface Area and Volume, Geometry, Circle Geometry, Pythagoras and Trigonometry)
- Strand: Statistics and Probability (Mean and Standard Deviation, Investigations of Data Sets and Reports)
Tips for the Sample Exam Papers
- Sample Exam Papers
- Worked Solutions
- Test & Exam Results
- Feedback Checklist
Details
- Level: Year 10
- Publication Date: 2015/05
- Dimensions: 275 mm (h) x 201 mm (w)
- Author: Lyn Baker
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781741254778)
| SKU | 9781741254778 |
| Model # | 9781741254778 |
| Barcode # | 9781741254778 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997