Excel Revise in a Month Year 9 NAPLAN*-style Writing Tests
Need a program that helps you organise your child's time? Need an easy-to-use program that helps motivate your child? Then look no further... we have the ideal guide for your child!
Excel Revise in a Month – Year 9 NAPLAN*-style Writing Tests includes:
- An introduction to the actual test
- Explains the two types of writing tasks students may face
- Provides a balanced four-day-a-week program that helps you direct your child to exactly what writing skills to revise each day
- Provides plenty of varied writing tasks and four sample tests
- Includes a Writing Planner to help your child monitor their progress and stay motivated
CHAPTERS
- Week 1 – Grammar and punctuation
- Week 2 – Grammar and punctuation
- Week 3 – Writing
- Week 4 – Writing – Includes two sample Narrative and two sample Persuasive Tests
- Check Your Answers
Specifications
- YEAR: Year 9
- Publication Edition Date: 11/2025
- Pages: 188
- Dimensions: 275 mm (h) x 201 mm (w)
- ISBN: 9781741257519
- TYPE: Assessment & Test Books
- Author(s): Bianca Hewes
- SUBJECT: Literacy / NAPLAN
- Format: Paperback
*This is not an officially endorsed publication of the NAPLAN program and is produced by Pascal Press independently of Australian governments.
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781741257519)
| SKU | 9781741257519 |
| Model # | 9781741257519 |
| Barcode # | 9781741257519 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997