Excel Revise in a Month: Year 7 NAPLAN-style Writing Tests
Excel Revise in a Month Year 7 NAPLAN-style Writing Tests
Excel Revise in a Month Year 7 NAPLAN-style Writing Tests help students revise for success, providing them with the opportunity to practise their writing skills in a write-in workbook. Sample test papers allow students to become familiar with the test format by answering questions within the time constraints of the actual test.
Features of Excel Revise in a Month Year 7 NAPLAN*-style Writing Tests:
- An introduction to the actual test
- Covers the essential writing skills needed for Year 5 students to excel in the NAPLAN Writing test
- A balanced five-day-a-week program that helps direct students to exactly what writing skills to revise each day
- Varied writing exercises and four sample test papers
- A two-week day-by-day program focusing on improving grammar and punctuation skills
- A two-week day-by-day program focusing on writing skills for narrative, recount and persuasive texts
- Fully explained and suggested answers to all questions
- Intermediate and advanced sample writing answers for each NAPLAN*-style test
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781741257434)
| SKU | 9781741257434 |
| Model # | 9781741257434 |
| Barcode # | 9781741257434 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997