Excel Revise in a Month: Opportunity Class & Scholarship Tests Years 4-5
Excel Revise in a Month: Opportunity Class & Scholarship Tests Years 4-5
Need a program that helps you organise your child's time? Need an easy-to-use program that helps motivate your child? Then look no further, we have the ideal study guide for your child!
Excel Revise in a Month Years 4
- 5 Opportunity Class and Scholarship tests:
- Includes an introduction to the NSW Opportunity Class Placement test and the ACER Scholarship Tests (Primary Level)
- Covers the essential areas of these tests: Reading, Thinking Skills, Mathematical Reasoning and, for the ACER Scholarship Tests, Writing.
- Provides a balanced four-day-a-week program that helps you direct your child to exactly what to revise each day
This book:
- Provides a variety of exercises, real test practice, and sample Opportunity Class and Scholarship Test papers
- Includes fully explained answers to all questions.
Details
- Level: Year 4-5
- Publication Date: June 2022
- Author(s): Lyn Baker, Kristine Brown, Sharon Dalgleish, Tanya Dalgleish & Allyn Jones
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781741257045)
| SKU | 9781741257045 |
| Model # | 9781741257045 |
| Barcode # | 9781741257045 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997