Excel Revise in a Month: NAPLAN-style Tests Year 2
Excel Revise in a Month: NAPLAN-style Tests Year 2
Prepare for the Year 3 NAPLAN Tests a year early, so you can get a head start! Excel Revise in a Month Year 2 NAPLAN*-style Tests includes an introduction to the NAPLAN* Tests and covers the essential Literacy and Numeracy components assessed in the NAPLAN* Tests.
Features
- Literacy topics include: Spelling, Grammar, Punctuation, Reading, Writing
- Numeracy topics include: Number and Algebra, Measurement and Geometry, Statistics and Probability.
- Provides a balanced five-day-a-week program that helps you direct your child to exactly what to revise each day.
- Provides plenty of varied exercises, real test practice and two sample test papers.
- Includes fully explained answers to all questions and a detailed marking guide for writing questions.
CHAPTERS:
- Week 1: Number and Algebra, Spelling, Grammar and Punctuation, Reading, Writing.
- Week 2: Number and Algebra, Spelling, Grammar and Punctuation, Reading, Writing.
- Week 3: Measurement and Geometry, Spelling, Grammar and Punctuation, Reading, Writing.
- Week 4: Measurement and Geometry, Statistics and Probability, Spelling, Grammar and Punctuation, Reading, Writing.
- Sample Test Papers
Details
- Level: Year 2
- Publication Date: 2013/10
- Dimensions: 275 mm (h) x 201 mm (w)
- Author: Lyn Baker & Tanya Dalgleish
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781741254198)
| SKU | 9781741254198 |
| Model # | 9781741254198 |
| Barcode # | 9781741254198 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997