Excel Preliminary: Engineering Studies Study Guide
Excel Preliminary: Engineering Studies Study Guide
This study guide contains full coverage of the Preliminary Engineering Studies course.
Excel Preliminary Engineering Studies contains:
- Material relevant to Year 11 students of similar courses in other states, such as the Engineering Technology course (Qld)
- Clear photographs and diagrams to illustrate the key concepts
- Challenging Sample Preliminary questions at the end of each chapter with worked solutions
Details
- Level: Year 11
- Subject: Engineering Studies
- Publication Date: September 2014
- Author(s): Peter Metcalfe & Roger Metcalfe
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781741254563)
| SKU | 9781741254563 |
| Model # | 9781741254563 |
| Barcode # | 9781741254563 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997