Excel Preliminary: Economics Study Guide
This study guide contains full coverage of the Preliminary Economics course and it is structured in a logical fashion, following the form of the Preliminary course in the Stage 6 Economics Syllabus.
The Preliminary course consists of six compulsory core topics:
- Introduction to Economics
- Consumers and business
- Markets
- Labour markets
- Financial markets
- Government and the economy
Details
- Level: Year 11
- Subject: Economics
- Publication Date: September 2011
- Author(s): Jeremy Buultjens
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781741253146)
| SKU | 9781741253146 |
| Model # | 9781741253146 |
| Barcode # | 9781741253146 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997