Excel Pocket Book: English Years 7-10
Excel Pocket Books provide a quick and easy reference tool to give you the edge at school. The English Years 7-10 book is ideal as a reference book, with an index included to help you find what you want. The first 4 chapters cover the fundamental English and textual concepts, with the following chapters being more topic or text-type specific. There is also a writing guide covering the major text types, as well as clear explanations of fundamental principles relating to grammar, punctuation and spelling
This book includes:
- explanations of key terms used in junior high school English courses
- definitions and examples to help you understand key concepts
- advice on responding to and composing a range of important text types
Details
- Level: Year 7-10
- Subject: English
- Publication Date: October 2004
- Author(s): Kristine Brown
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781741250091)
| SKU | 9781741250091 |
| Model # | 9781741250091 |
| Barcode # | 9781741250091 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.235m |
| Shipping Length | 0.290m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997