Excel NAPLAN-style Literacy Tests Year 6
Revised in 2020 for the NAPLAN Online tests. This book will help you prepare for the Year 7 NAPLAN Literacy Tests a year early, so you can get a head start! Excel Year 6 NAPLAN*-style Literacy Tests includes:
- Thirty Mini Reading and Language Conventions Tests
- Three Mini Writing Tests
- Three Sample Tests each for Reading, Language Conventions and Writing
- A Strengths and Weaknesses chart to learn what topics require more focus
- Answers and Explanations for all tests
CHAPTERS:
- Introduction
- The Strengths and Weaknesses Chart
- Mini Tests: Spelling, Grammar and Punctuation, Reading and Writing
- Sample Tests: Language Conventions, Reading and Writing
- Answers
Details
- Level: Year 6
- Publication Date: 2014/01
- Revised 2020
- Dimensions: 275 mm (h) x 201 mm (w)
- Author: Tanya Dalgleish
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781741254181)
| SKU | 9781741254181 |
| Model # | 9781741254181 |
| Barcode # | 9781741254181 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997