Excel Junior High School Maths Study Dictionary Years 7-10
Excel Junior High School Maths Study Dictionary Years 7-10
This is a new maths dictionary that gives students a full understanding of the language of Mathematics, as well as mathematical content.
The Excel Junior High School Maths Study Dictionary (Years 7-10):
- is extremely comprehensive with over 300 pages of definitions
- has over 1000 Maths terms defined
- is something you can use for 4 secondary years
- is based on Australian state syllabuses
-
This book:
- has been specifically colour-coded for each letter of the alphabet
- has over 1000 diagrams to help explain new concepts clearly
- has over 150 colour photographs to engage the student
- has actual question and answer examples in definitions
Details
- Level: Year 7-10
- Subject: Mathematics
- Publication Date: June 2007
- Author(s): Michael Brown
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781741251357)
| SKU | 9781741251357 |
| Model # | 9781741251357 |
| Barcode # | 9781741251357 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997