Excel Illustrated Science Dictionary Years 5-8
The Excel Illustrated Science Dictionary Years 5-8 provides easy-to-understand definitions of key terms used in upper primary and junior high school (Years 5, 6, 7 and 8) Australian Curriculum Science courses. This colourful, user-friendly book provides invaluable support for Science students. It can be used by Years 5 through 8, providing a solid grounding in scientific terms and ideas.
Features of the book:
- Dictionary-style layout makes it easy to locate important terms
- Large, colourful diagrams and illustrations provide a helpful visual aid to understanding key terms and concepts
- Up-to-date terminology ensures that the book is relevant to today's student
- Cross-referencing throughout makes it swift and simple to find exactly what you are looking for
Details
- Level: Year 5-8
- Subject: Science
- Publication Date: August 2014
- Author(s): Elise Masters
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781741252224)
| SKU | 9781741252224 |
| Model # | 9781741252224 |
| Barcode # | 9781741252224 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997