Excel HSC & Preliminary: Design and Technology Study Guide
Excel HSC & Preliminary: Design and Technology Study Guide
For over twenty years, Excel study guides have been helping students get the results they want!
This book contains:
- an introductory section on study skills
- comprehensive coverage of the Preliminary and HSC courses
- exercises and classroom activities throughout each chapter
- revision exercises for each chapter, with answers and explanations design examples and case studies throughout
- a glossary of key concepts and definitions
- two sample HSC exam papers with comprehensive answers
- lists of useful websites for further research.
Details
- Level: Year 12
- Subject: Design And Technology- Publication Date: January 2011
- Author(s): Deborah Trevallion & Russell Trimmer
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781741253092)
| SKU | 9781741253092 |
| Model # | 9781741253092 |
| Barcode # | 9781741253092 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997