Excel HSC: Food Technology Study Guide
For over twenty years, Excel study guides have been helping students get the results they want!
Excel HSC Food Technology contains:
- full coverage of all four core topics for the HSC Food Technology course
- material relevant to Year 11 and 12 students of similar courses in other States, such as Food and Technology (VCE)
- an introductory chapter outlining the structure of the HSC course and tips for the examinations
- clear diagrams to illustrate key concepts
- revision questions at the end of each chapter with answers
- a sample HSC examination paper with comprehensive answers
Details
- Level: Year 12
- Subject: Food Technology
- Publication Date: December 2010
- Author(s): Donna Kerr & Sandra Wilson
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781741253160)
| SKU | 9781741253160 |
| Model # | 9781741253160 |
| Barcode # | 9781741253160 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997