Excel Handbooks: Primary Spelling Years 3-6
The Excel Primary Spelling Handbook Years 3-6 will prove valuable to the following groups of students:
- students in Years 3-6 requiring a more comprehensive coverage of spelling and word skills
- students from a non-English speaking background who will benefit from a structured page-by-page approach to the development of standard English spelling.
The Excel Spelling Handbook:
- is a handy reference
- will increase students vocabulary development and associated word skills
- covers one specific point of spelling in each single-page worksheet
- reviews the basic sounds
- provides a variety of word-building strategies
- develops dictionary skills
This book:
- explains spelling rules and identifies common exceptions
- details the origins of words by studying common Latin and Greek roots
- includes word lists to further develop knowledge of English spelling
- features a variety of progress tests for each unit
- provides answers and explanations for self-assessment
Details
- Level: Year 3-6
- Subject: English- Publication Date: September 2009
- Author(s): Phil Walker
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781741252637)
| SKU | 9781741252637 |
| Model # | 9781741252637 |
| Barcode # | 9781741252637 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997