Excel Handbooks: Science Years 7-8
The Excel Science Handbook provides a compact summary of the main topics studied in the Years 7-8 Australian Curriculum Science course.
Features of the book:
- Easy-to-understand explanations of key terms
- Full-colour diagrams to help understand key concepts
- Examples to further assist learning and recall
-
The book covers the four Science substrands and the Science Inquiry Skills and Science as a Human Endeavour strands of the Australian Curriculum course for quick test and exam revision. Dictionary-style layout and an index to make it easy to find important terms in a hurry. Cross-referencing throughout.
Details
- Level: Year 7-8
- Subject: Science- Publication Date: January 2014
- Author(s): Elise Masters
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781741254341)
| SKU | 9781741254341 |
| Model # | 9781741254341 |
| Barcode # | 9781741254341 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997