Excel Handbooks: Junior High School Grammar
This Handbook has been designed to help students in years 7-10 achieve a high level of mastery over basic grammatical concepts and terminology. It has been prepared so that a single page covers one specific aspect of grammar. Terms and activities are introduced in a logical sequence, so it's not necessary to turn to later pages to understand the content. There is also a grammar dictionary providing succinct and easily understood definitions of all terms used in the book.
The Excel Junior School Grammar Handbook:
- is a comprehensive guide to grammar
- is an all-in-one reference and practice book
- will help students master basic grammar
-
This book:
- introduces terms and activities in a logical sequence
- covers one specific point of grammar on each page
- includes a grammar dictionary with easily understood definitions
- features a variety of progress tests for each unit
- provides answers and explanations for self-assessment
Details
- Level: Year 7-8
- Subject: English- Publication Date: September 2009
- Author(s): Phil Walker
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781741252590)
| SKU | 9781741252590 |
| Model # | 9781741252590 |
| Barcode # | 9781741252590 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997