Excel Essential Skills: Student Grammar and Vocabulary Handbook Years 7-8
Excel Essential Skills: Student Grammar and Vocabulary Handbook Years 7-8
This Handbook is a comprehensive language resource for all Years 7-8 teachers and students. The book defines and develops all major language skills required in junior secondary years and is a must have as an accompaniment to all subjects in Years 7-8.
In this book you will find:
- all major areas of language development
- information pages with clear definitions of terms and examples
- activity pages to extend understanding of each concept
- fascinating facts about the origin of certain words.
Details
- Level: Year 7-8
- Subject: English- Publication Date: October 2004
- Author(s): Peter Clutterbuck
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781740200936)
| SKU | 9781740200936 |
| Model # | 9781740200936 |
| Barcode # | 9781740200936 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997