Excel Essential Skills: Science Revision Workbook Year 10
Excel Essential Skills: Science Revision Workbook Year 10
Excel Essential Skills Science Revision Workbook Year 10 is a revised edition, with topics covering the Year 10 AUSTRALIAN CURRICULUM SCIENCE COURSE. This book will allow students to revise the course in a user-friendly way, improve their understanding of Science and help them excel in their tests, half-yearly exam and yearly exam.
In this book you will find:
- Easy-to-understand revision notes and diagrams for all topics
- A wide variety of exercises to test scientific skills
- Revision questions to reinforce knowledge
- A glossary explaining important terms in each chapter
- A detailed answer section
Details
- Level: Year 10
- Subject: Science- Publication Date: December 2014
- Author(s): Donna Bennett
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781740200813)
| SKU | 9781740200813 |
| Model # | 9781740200813 |
| Barcode # | 9781740200813 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997