Excel Essential Skills: Problem Solving Workbook Year 8
Excel Essential Skills: Problem Solving Workbook Year 8
Refine your problem-solving skills and get the results you want! Specifically written for the Year 8 Australian Curriculum Mathematics course, this book aims to provide students with the skills they require to excel in both the problem solving and reasoning proficiency strands of the Year 8 Maths curriculum.
Key features:
- a focus on 50 different Key Skills
- problem solving hints and examples with worked solutions
- a step-by-step method for each question, with explanations and tips
- 16 revision tests at both average and challenging difficulty levels
- a detailed answer section with quick answers and worked solutions
Details
- Level: Year 8
- Subject: Mathematics- Publication Date: June 2015
- Author(s): Allyn Jones
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781741254358)
| SKU | 9781741254358 |
| Model # | 9781741254358 |
| Barcode # | 9781741254358 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997