Excel Essential Skills: Mathematics Revision & Exam Workbook Year 9
Excel Essential Skills - Mathematics Revision & Exam Workbook Year 9 (2024 EDITION)
This book is suitable for all students studying Year 9 Mathematics. It has been specifically written to help students revise their work and succeed in all their class tests, half-yearly and yearly exams.
This is the brand-new Australian Curriculum Edition, a revised and extended edition with over fifty extra pages of work for students to complete.
In this book you will find:
- Topics covering the complete Year 9 Australian Curriculum Mathematics course
- Over 170 pages of practice exercises
- Fifteen Topic Tests
- Four Practice Exams
- Answers to all questions
(9781741257649)
| SKU | 9781741257649 |
| Model # | 9781741257649 |
| Barcode # | 9781741257649 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997