Excel Essential Skills: Mathematics Revision & Exam Workbook Year 8 NEW 2024 Edition
Excel Essential Skills: Mathematics Revision & Exam Workbook Year 8 New 2024 Edition
NEW UPDATED 2024 EDITION - This is the brand-new Australian Curriculum Edition, a revised and extended edition with over fifty extra pages of work for students to complete.
This book is suitable for students of all abilities studying Year 8 Mathematics. It has been specifically written to help students revise their work and succeed in all their class tests, half-yearly and yearly exams.
In this book you will find:
- Topics covering the complete Year 8 Australian Curriculum Mathematics course
- Over 170 pages of practice exercises
- Fourteen topic tests
- Four practice exams
- Answers to all questions
CHAPTERS:
- 1. Basic arithmetic and the calculator
- 2. Percentages
- 3. Four operations with integers
- 4. Indices
- 5. Rational numbers
- 6. Basic algebra
- 7. Length, mass and time
- 8. Area, volume and capacity
- 9. Circles
- 10. Linear relationships
- 11. Equations
- 12. Reasoning in geometry
- 13. Probability
- 14. Statistics
- Exam papers
- Answers
(9781741257632)
| SKU | 9781741257632 |
| Model # | 9781741257632 |
| Barcode # | 9781741257632 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997