Excel Essential Skills: Mathematics Extension Revision & Exam Workbook Year 9
Excel Essential Skills - Mathematics Extension Revision & Exam Workbook Year 9 by Pascal Press
Publisher: Pascal Press
ISBN: 9781740200349
Publication/Reprint Year: 2015 Reprint (Updated in 2014 for Australian Curriculum)
Format: Paperback
Dimensions: 275 mm (h) x 201 mm (w)
Author(s): AS Kalra
Product Description (extracted from the publisher Pascal Press)
This is the brand-new Australian Curriculum Edition, a revised and extended edition with over fifty extra pages of work for students to complete. This book will challenge and extend students studying Year 9 Mathematics. It has been specifically written to help students revise their work and succeed in all their class tests, half-yearly and yearly exams.
In this book you will find:
- Topics covering the complete Year 9 Australian Curriculum Mathematics course
- Over 170 pages of practice exercises
- Eleven Topic Tests
- Three Practice Exams
- Answers to all questions
CHAPTERS:
1. Rational numbers, rates and measurements
2. Algebraic techniques
3. Pythagoras
(9781740200349)
| SKU | 9781740200349 |
| Model # | 9781740200349 |
| Barcode # | 9781740200349 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997