Excel Essential Skills: Mathematics Extension Revision & Exam Workbook Year 7
Excel Essential Skills: Mathematics Extension Revision & Exam Workbook Year 7
This book is suitable for students studying Year 7 Mathematics who want to extend their abilities. The book has been specifically designed to help students revise the harder topics in the Year 7 course and prepare for success in all their class tests, half-yearly and yearly exams.
In this book you will find: extension topics covering the complete Year 7 course, based on the new Mathematics syllabus
- over 100 pages of practice exercises
- topic tests andpractice exams
- answers to all questions.
Details
- Level: Year 7
- Subject: Mathematics
- Publication Date: 2013
- Author(s): AS Kalra
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781740203159)
| SKU | 9781740203159 |
| Model # | 9781740203159 |
| Barcode # | 9781740203159 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997