Excel Essential Skills: Essay Writing Step-by-Step Years 7-10
Excel Essential Skills: Essay Writing Step-by-Step Years 7-10
Learn essay-writing skills for junior high school using this easy, five-step process. This workbook takes students through the stages of preparing and writing an essay, and includes plenty of handy tips, practice tasks and lively sample questions that will provide a sound basis for essay-writing in later school years and beyond.
In Excel Essay Writing Step-By-Step Years 7-10 you will find:
- an outline of five comprehensive steps to follow when planning and writing an essay
- background information and short tasks to help you with each step
- practice essay questions with stimulus material on interesting, contemporary topics
- sample essays
- a detailed answer section with ideas and guidelines for students' essay writing
Details
- Level: Year 7-10
- Subject: English- Publication Date: October 2004
- Author(s): Kristine Brown
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781740203128)
| SKU | 9781740203128 |
| Model # | 9781740203128 |
| Barcode # | 9781740203128 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997