Excel Essential Skills: The Complete Fractions Workbook Year 7
This workbook of fractions for Year 7 is designed to make students feel confident in the basic processes of fractions. It will help satisfy the needs of slower learners, and provide enrichment opportunities for quicker learners. The step-by-step explanations and the many practice exercises will guarantee students' understanding of the work.
In Excel Complete Fractions Workbook Year 7 you will find:
- self-contained units of work with hundreds of practice questions
- stay in touch units that ensure that all topics receive constant revision
- stop revise check. Process that summarises the main concepts covered in each chapter
- four practice exams
- full explanations for each skill tested
Details
- Level: Year 7
- Subject: Mathematics- Publication Date: October 2004
- Author(s): AS Kalra
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781740200431)
| SKU | 9781740200431 |
| Model # | 9781740200431 |
| Barcode # | 9781740200431 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997