Excel Essential Skills: All You Need to Know About Grammar Years 7-10
Excel Essential Skills: All You Need to Know About Grammar Years 7-10
This book aims to introduce and explain all the main concepts of grammar to students in Years 7-10. This home-study guide will help children, teenagers and young adults learn the art of traditional English grammar so that they can:
- write and speak better English
- think clearly and analytically
- learn another language more easily
- improve their communication skills for the job world.
In this book you will find:
- comprehensive information on all the main aspects of English grammar
- clear definitions and examples of each grammatical concept
- practice tasks to reinforce your understanding of each new idea
- vocabulary, general knowledge and further reading resources
- a detailed answer section
Details
- Level: Year 7-10
- Subject: English- Publication Date: January 2007
- Author(s): Kathi Wyldeck
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781741250015)
| SKU | 9781741250015 |
| Model # | 9781741250015 |
| Barcode # | 9781741250015 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997