Excel Basic Skills: Working with Numbers Year 2
Excel Basic Skills: Working With Numbers Year 2 contains over 100 activities on number skills such as sequencing, adding, trading, subtracting, multiplying, dividing and working with fractions. The range of interesting, graded questions will help Year 2 students become confident in working with numbers.
This book has been written to develop basic skills in number work for children in their third year of school (Year 2 in NSW). It is assumed that writing and reading skills have been developing over the last two years. Children should have worked with numbers 1-99 and been introduced to elementary addition and subtraction.
In this book your child will find:
- Sixteen carefully graded units
- A wide variety of interesting exercises
- Words associated with each topic examined to ensure understanding
- two review tests to assess your child's progress
- A lift-out answer section
Details
- Level: Year 2
- Subject: Mathematics
- Publication Date: October 2004
- Author(s): Sandra Sadler & Sandra Schuck
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781864413397)
| SKU | 9781864413397 |
| Model # | 9781864413397 |
| Barcode # | 9781864413397 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997