Excel Basic Skills: Working with Numbers Year 1
Suited for children in Year 1, aged 6-7, this book contains more than one hundred activities on number skills such as counting, sequencing, adding, subtracting and grouping numbers. This range of interesting, graded questions will help Year 1 students become confident in working with numbers. This book follows the Year 1 Australian Curriculum Mathematics syllabus closely to provide all Year 1 students with a solid mathematical foundation.
In this book your child will find:
- Eight carefully graded units
- A wide variety of interesting exercises
- Words associated with each topic examined to ensure understanding
- A revision page after each unit to reinforce the concepts covered
- A lift-out answer section
Details
- Level: Year 1
- Subject: Mathematics
- Publication Date: October 2004
- Author(s): Sandra Sadler & Sandra Schuck
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781864413380)
| SKU | 9781864413380 |
| Model # | 9781864413380 |
| Barcode # | 9781864413380 |
| Brand | Excel |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997