Excel Basic Skills: Times Tables 2 Years 3-4
Excel Basic Skills: Times Tables 2 is the second book in the Times Tables series. Knowledge of Times Tables at the primary level is an essential stepping-stone in understanding further units of work in Mathematics. This book provides a solid and comprehensive approach for learning. Upon completing this book, your child will have mastered the x 6, x 7, x 8, x 9, x 11 and x 12 tables.
In this book your child will find:
- A new and comprehensive approach to learning tables
- A wide variety of activities
- An emphasis on oral counting, language and patterns
- Carefully sequenced units
- A lift-out answer section
Details
- Level: Year 3-4
- Subject: Mathematics
- Publication Date: October 2004
- Author(s): Bev Dunbar
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781740200301)
| SKU | 9781740200301 |
| Model # | 9781740200301 |
| Barcode # | 9781740200301 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997