Excel Basic Skills: Problem Solving Years 5-6
Excel Basic Skills Problem Solving Years 5-6 is designed to give Year 5 and Year 6 children the opportunity to practise problem solving skills that have been taught at school. It shows students, step-by-step, how to apply basic skills of mathematics and logic to solve problems.
In this book your child will find:
- an innovative approach to mathematical problem solving
- self-contained units of work with easy-to-understand explanations
- a wide variety of interesting activities
- revision tests throughout to test their progress
- a lift-out answer section
Details
- Level: Year 5-6
- Subject: Mathematics
- Publication Date: October 2004
- Author(s): Brian Johns
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781740200516)
| SKU | 9781740200516 |
| Model # | 9781740200516 |
| Barcode # | 9781740200516 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997