Excel Basic Skills: English and Mathematics Year 2
Excel Basic Skills: English and Mathematics Year 2
This book aims to build basic skills in reading, comprehension and maths. It supports schoolwork by having students practise key basic skills on a regular basis. This allows your child to learn new concepts while revising previous work.
In Excel English and Mathematics Year 2 your child will find: thirty carefully graded double-page units, a wide variety of interesting exercises, four term reviews to test work covered each term, marking grids to identify strengths and weaknesses, a lift-out answer section. This book aims to build basic skills in reading, comprehension and maths. It supports school work by having students practise key basic skills on a regular basis.
Details
- Level: Year 2
- Subject: English & Mathematics
- Publication Date: November 2011
- Author(s): Tanya Dalgleish
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781864413373)
| SKU | 9781864413373 |
| Model # | 9781864413373 |
| Barcode # | 9781864413373 |
| Brand | Pascal Press |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997