Excel Advanced Skills Workbooks: Grammar and Punctuation Year 1
This workbook explains the rules of grammar and punctuation needed to excel in Year 1 English, and other subjects. Each unit has a different theme and focuses on a set of work dealing with two or more grammar or punctuation rules and how they work in everyday writing. Activities are designed to encourage Year 1 students to think about and enjoy language.
Key features: 14 self-contained units of work, each with a different theme, introductory exercises to test recall, challenge activities that require students to apply their acquired knowledge, writing and editing tasks that revise whole units, graded NAPLAN*-style questions, a comprehensive glossary of terms, answers to all questions in the book
Details
- Level: Year 1
- Subject: English
- Publication Date: June 2013
- Author(s): Donna Gibbs
#Australian Curriculum #Study Guide
(9781741254419)
| SKU | 9781741254419 |
| Model # | 9781741254419 |
| Barcode # | 9781741254419 |
| Brand | Excel |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.260m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.220m |
| Assembled Height | 0.281m |
| Assembled Width | 0.020m |
| Type | New |
Be The First To Review This Product!
Help other Nextra Chatswood (Karaonline) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Fast dispatch from NSW
Secure checkout
Australian trusted business since 1997